Opublikowany przez: monika.g 2018-11-02 17:44:32
Autor zdjęcia/źródło: Kiedy prać ubranka dla noworodka @ pixabay.com
Wrażliwa skóra noworodka potrzebuje specjalnego traktowania. Wszystko, co się z nią bezpośrednio styka powinno być czyste i delikatne, aby jej nie podrażniać. Z tego powodu ubranka dla noworodka nawet jeśli są nowe potrzebują specjalnego przygotowania, aby można je było założyć maleństwu.
Wszystkie ubranka, nowe i używane, powinnaś uprać i uprasować. Pranie pozwoli na odpowiednie oczyszczenie odzieży z brudu, kurzu, resztek barwników i innych środków użytych przy produkcji. Nada im także delikatny zapach oraz zmiękczy materiał. Prasowanie natomiast dzięki wysokiej temperaturze pozwoli na pozbycie się wszelkich bakterii i roztoczy.
Im później się zabierzesz za pranie i prasowanie ubranek tym lepiej, ponieważ będą one świeższe. Z drugiej jednak strony stanie przy desce do prasowania i prasowanie całych koszy ciuszków w 9 miesiącu ciąży raczej do przyjemności nie należy, a dla niektórych przyszłych mam może być nawet niemożliwe ze względu na różnego rodzaju dolegliwości ostatniego miesiąca ciąży. Najlepszym więc czasem na pranie i prasowanie ubranek jest 8 miesiąc ciąży. Do porodu pozostaje wtedy mniej więcej miesiąc, więc przez ten czas ubranka powinny zachować swoją świeżość. Ty natomiast masz jeszcze dość siły i motywacji do takiej pracy, a brzuszek nie ciąży aż tak mocno. Jeśli długie stanie jest już dla Ciebie wysiłkiem to rób sobie przerwy lub prasuj na siedząco, mi tak było najwygodniej.
Dziecięca garderoba wymaga specjalnego traktowania, pierz więc ją oddzielnie od prania reszty domowników. Może to być uciążliwe, ale najwcześniej ubranka niemowlaka możesz uprać razem z garderobą dorosłych, gdy maluch skończy 4 miesiące. Jeśli jest alergikiem to dopiero, gdy skończy 1 rok. Do prania używaj delikatnych proszków lub płynów przeznaczonych dla niemowląt od 1. dnia życia. Zawierają one łagodniejsze detergenty i aromaty, które nie powodują reakcji alergicznych i nie podrażniają wrażliwej skóry maluszka.
Przez pierwsze dwa lata życia dziecka lepiej nie używaj płynów do płukania, bo mogą one podrażniać niedojrzałą skórę maluszka, a zapach może nie odpowiadać dziecku i powodować u niego dyskomfort i niepokój. Następnie możesz używać płynów do płukania ubranek niemowlęcych z tej samej linii co płyn do prania czy proszek dla niemowląt oraz tych przeznaczonych do wrażliwej skóry typu „delicate” czy „sensitive”. Zawsze ustawiaj pralkę na podwójne płukanie, aby wypłukać z ubrań pozostałości detergentów. Rób tak aż do 3. roku życia malucha, bo dopiero wtedy skóra dziecka dojrzewa do tego stopnia, że jest w stanie chronić go przed szkodliwym działaniem detergentów i nie reaguje już na nie alergicznie.
Ubranek nie musisz wygotowywać, ale aby zniszczyć wszelkie roztocza i bakterie pranie maluszka nastawiaj zawsze na temperaturę 60 stopni i więcej. Zwracaj uwagę na materiały z jakich są wykonane ubranka i sprawdzaj na metkach w jaki sposób powinno się je prać. Wybieraj ubranka z naturalnych materiałów, szczególnie z bawełny. Materiały gorszej jakości mogą się zniszczyć w czasie prania w tak wysokiej temperaturze. Pierwsze ubranka dla dziecka powinny być w jasnych, pastelowych kolorach (biel, beż, pudrowy róż, jasnoniebieski, delikatny turkus). Nie będziesz musiała ich prać osobno i będziesz mieć pewność, że nie zafarbują reszty prania. Jest to też bardzo ważne dla niedojrzałej skóry maluszka, ponieważ ciemne, silne barwniki mogą powodować reakcje alergiczne u dziecka.
- Ubranka maluszka pierz oddzielnie od prania reszty domowników
- Używaj delikatnych proszków i płynów przeznaczonych do prania ubranek niemowlęcych od pierwszych dni życia
- Zawsze włączaj podwójne płukanie
- Pierz w temp. powyżej 60 st. C
- Wybieraj jasne ubranka z naturalnych materiałów tj. bawełna
- Prasuj wszystkie ubranka noworodka do 3. miesiąca życia dziecka
Jeśli masz taką możliwość susz ubranka na świeżym powietrzu. Będą one wtedy przyjemnie i rześko pachnieć. Suszenie w zamkniętym pomieszczeniu bez okna oprócz tego, że może trwać dłużej, to może także powodować rozwijanie się pleśni. Bez względu na rodzaj suszenia wszystkie ubranka dla noworodka i niemowlaka do 3. miesiąca życia dziecka trzeba prasować. Wysoka temperatura działa jak sterylizator - zabija wszelkie drobnoustroje jakie mogły się na nich znaleźć już po praniu. Pamiętaj, aby prasować również pieluszki tetrowe, pościel, rożki itp. Po 3. miesiącu życia maluszka możesz już prasować tylko te ubranka, które bezpośrednio stykają się ze skórą dziecka, czyli body, śpioszki, czapeczki czy skarpetki.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.